Receptek


                                                                            
                                                


                    
A házi kenyér receptje:


500 ml víz (Ez lehet több vagy kevesebb, attól függ milyen a liszt!)
6-7  csapott kávéskanál só (ízlés szerint)
1 evőkanál porcukor
1 kg  BL55 liszt
2 evőkanál olaj (vagy esetleg olvasztott vaj, ill. margarin)
 + a kovász

Kovászt elkészítjük a sütés előtti napon.
A kovászhoz valókat beletesszük egy tálba és fakanállal mint a galuskát pár perc alatt simára kell keverni.
Beborítani, letakarni vagy zacskót húzni a tálra.
Én este szoktam elkészíteni a kovászt, és másnap reggel már lehet vele sütni. Addigra megkel és vissza is esik, és eléri a jellegzetes kovász illatot. A 12-13 órás kovász a legjobb.

Kovász:
250 ml víz
25 dkg BL 55 liszt
4 dkg élesztő
1 evőkanál olaj

Mielőtt bárki nekiáll mérlegelje, hogy kenyeret sütni azért egy cseppet tovább tart, mint összeütni egy rántottát. :D Ha nem tántorít el minket ez a tény, akkor hajrá!

Betesszük a hozzávalókat a gépbe és elkezdjük dagasztani. (Én elsőre nem szoktam az összes vizet hozzáadni mert függ a liszttől is, hogy mennyit vizet vesz fel a tészta. Ezért fokozatosan adagolom a vizet a kellő állag eléréséig.) A dagasztási idő minimum 10 perc.  A tészta nem ragadós, sima, fényes, könnyen formázható,  inkább kemény és rugalmas legyen. A dagasztás után liszt nem érheti. (Ez nagyon fontos!)

Utána kiteszem deszkára (Nem lisztezett!) és átgyúrom párszor, majd tiszta konyharuhával bélelt tálba ( akinek van szakajtóba) teszem és kelesztem kb. 30-40 percig.

Ha megkelt ismét kiborítom , (Nem lisztezett felületre!), finoman átgyúrom, és visszateszem a tálba/szakajtóba.
Ha duplájára kelt ( ez 40-45 perc, attól függ milyen meleg helyen van.), kiborítom a deszkára és megkerekítem cipónak vagy vekni formára, és beteszem az edénybe amiben sütni fogom. (Ez akár lehet egy sima zománcos lábas is, vagy jénai.) Az edénybe alul és felül is sütőpapír van, ami alá vizet spriccelek, és  még így is kell kelnie úgy 30 percig.

Ezután jön a mintázás és bevágás. Ez pengével a legjobb.

És itt be is kanyarodtunk a finisbe. :)
Be kell fedni (Akár lábast-lábassal, a lényeg, hogy passzoljon a kettő egymáson, és a gőz ne tudjon majd kiszökni. Valamint ne felejtsük el, hogy a tészta nőni fog, így akkora felső borítást tegyünk, hogy biztosra elférjen majd alatta a kenyér!) , és mehet a 230 fokos forró sütőbe. Sütöm 40 percig, utána leveszem a tetőt,  és a szép piros szín eléréséig tovább sütöm. Elég erős arany barnára kell sütni, mert különben nem fog jól cserepesedni!
Mikor kiveszem a sütőből lespriccelem vízzel, és kiteszem rácsra hűlni.
Ha kész vagyunk elégedetten üljünk le és dőljünk hátra a szép kenyerünk mellett. Ha mindent jól csináltunk és kellőképp fülelünk, akkor meghallhatjuk, hogy "beszél" hozzánk a kenyér miközben hűl. :)

Ezzel a recepttel és módszerrel, nagyon finom ropogós héjú, de lágy belsejű kenyerünk lesz.

Jó étvágyat!



                 


A kalács receptje: 


2 dl langyos tej
3 evőkanál cukor
1 tk só
5 dkg puha vaj
2 tojás sárga
10 dkg natúr joghurt
60 dkg liszt
2 dkg élesztő
+ 1 tojás a kenéshez

Közepes keményre kell dagasztani a tésztát és duplájára keleszteni. Utána megformálni tetszőleges mintára, tojással lekenni és még keleszteni kb 15 percet. Forró 180 fokos sütőben szép pirosra kell sütni. A sütés vége előtt megkenhetjük tej -cukor-és pici vaj keverékével is.



                              
                       



Erjesztett kovász készítése:

Akik kenyérsütésre adják a fejüket, azokat előbb vagy utóbb elkezdi foglalkoztatni az érlelt kovász készítése, és a vele sütött kenyér gondolata. Ha csak kiejtjük a szót - "kovász", mindenkinek valamiféle nosztalgikus rohama támad, majd elkezdni emlegetni a gyermekkorát, és előjönnek a sztorik és az emlékképek a nagyi, vagy a dédi féle kenyérről. A kovász egy liszt és víz keverékéből álló rejtélyes dolog, ami ha aktívvá válik képes éltre kelni- mint valami sci-fi-ben látott massza,- ami jellegzetes illatot áraszt, és buborékokat képez. :) De ez a befőttes üvegben lévő csoda azért kíván némi odafigyelést mert ha nem gondoskodunk róla kellőképp akkor képes elhalálozni, és vethetjük rá a keresztet. Viszont ha jól csináljuk évekig is életben tudjuk tartani.
Az érlelt kovász készítésének és elindításának rengeteg módja van. A vállalkozóbb szelleműek kísérletezhetnek, de az általam leírt verzió talán az egyik legegyszerűbb. Igazság szerint a kovász indításához a legjobb a rozsliszt, mivel a rozsszemeken a kovászhoz ideális élesztőgombák vannak. Fehér lisztből is készíthetjük, meg fog érni nyugalom,..csak picit lassabban. Valamint lehet még keverni teljes kiőrlésű liszttel is. Én befőttes üvegben tartom a kovászt és nem is csavarok rá tetőt, csak lefedem egy kistányérral, amit jártomban -keltemben  néha leveszek pár percre és kicsit megszellőztetem a kovászt, közben beleszaglászok mert szeretem az illatát (van akit a frász kerülget tőle...de hát nem vagyunk egyformák..még szerencse :D). Mindemellett a kovász illatának is jót tesz ha kis friss levegőhöz jut, mert nem lesz annyira erőteljes.

Nos, akkor lássunk neki a kovász készítésének:

Első nap: 
Először is kerítsünk egy patyolat tiszta befőttes üveget , majd mérjünk bele 4 evőkanál langyos vizet és 4 evőkanál fehér lisztet (BL55) ( ahogy említettem lehet keverni teljes kiőrlésű liszttel, és rozsliszttel is indulhatunk, de a sima liszt is tökéletes)  és fakanállal vagy spatulával keverjük össze mint a galuskatésztát.

Utána minden nap:
3 evőkanál langyos víz és 3 evőkanál liszt amit hozzákeverünk

Minden nap ugyan abban az időpontban (reggel vagy este) kell etetni!!!
Nem kell megijedni, mert az első 1-2 nap nem a legjobb az illata, de a harmadik naptól kezd savanykás, kovászillatúvá válni. Látni fogjuk, hogy a kovászunk egyre magasabbra nő, egyre buborékosabb, lazább lesz. Megemelkedik majd visszaülepszik. Akkor a legaktívabb, mikor az erjedéskor a legmagasabb az üvegben.
Ahogy telnek a napok, egyre jobb  lesz az illata és az állaga, és egy hét után már bátran lehet használni.

Jómagam hetente sütök ezzel a kovásszal , minden nap etetem és így pont elég az üveg tartalma, ha kiveszem a sütéshez való mennyiséget marad az üvegbe annyi, hogy el tudjam kezdeni újra az etetést.
Az üvegben annyi kovász mindig marad ami beindítja a következő erjedést.

A kovász maradhat a pulton szobahőmérsékleten. Viszont aki kevesebbet süt, az beteheti a hűtőbe, és sütés előtt vegye ki 1-2 nappal (legkésőbb előző este) és kezdje el etetni újra.

Hűtőben eláll 1-2 hetet.

Sok szerencsét! :)



     
                                       


A 12 órás kovász receptje:


250 ml víz
25 dkg BL 55 liszt
4 dkg élesztő
1 evőkanál olaj

Ezt a  kovászt a sütés előtti este készítjük el.
A hozzávalókat beletesszük egy tálba és fakanállal mint a galuskát pár perc alatt simára kell keverni.
Beborítani, letakarni vagy zacskót húzni a tálra, hogy ne száradjon ki a teteje.
Én este szoktam elkészíteni a kovászt, és másnap reggel már lehet vele sütni. Addigra megkel és vissza is esik, és eléri a jellegzetes kovász illatot. 12 óra múlva használhatjuk, akkor a legjobb vele dolgozni is.

Így néz ki kelés, és visszaesés után:




    


Házi kifli 


50 dkg liszt
5 dkg puha vaj
1 dl tejföl
2 teáskanál só
2 dkg élesztő
1 teáskanál cukor
20 dkg öreg tészta
Kb. 2 dl víz (lisztfüggő, ..lehet kevesebb kell, de lehet, hogy több) 
4 evőkanál természetes kovász (ez elmaradhat de akkor kicsit több víz kell)

Öreg tészta (vagy más néven 12 órás kovász):
Ezt előző nap este kell elkészíteni:
1,5 dl víz
15 dkg liszt
 1,5 dkg élesztő
Jól összekeverni mint a nokedlit.

Az összes hozzávalóból közepesen lágy tésztát dagasztunk.
Mikor nem ragad semmihez és szép homogén fényes felületű, akkor kb. 30-40 percig keleszteni kell letakarva.
Majd deszkán gombócokat formálunk (ha kisebb kifliket szeretnénk akkor 10 gombócra osszuk, ha nagyobbakat akkor úgy 7-8-ra) és ismét kelesztjük legalább fél órát.
Ha letelt az idő és eleget pihent a tészta,  akkor a gombócokat egymás után jó vékonyra , hosszúkás, oválisra nyújtunk, és elkezdjük a felcsavarást a tészta tetejéről magunk fele haladva. Tekerés közben próbáljuk meg a széleket kissé lefelé nyomni és oldalra húzni, így szebb kifliforma lesz a végeredmény.
Ha feltekertük, kifli alakúra formázzuk majd sütőpapíros tepsibe tesszük. Lekenjük 1 tojás és 1 kis tej keverékével.
A tepsiben is pihentetjük, 20-30 percig.
Addig a sütőt előmelegítjük, és egy edénybe vizet teszünk a sütő aljára, ami maradjon bent a sütés végig, hogy folyamatosan párologjon.
 200 fokos forró sütőbe tesszük. A sütési idő kb. 25-30 perc.


               


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése