2014. december 28., vasárnap

2014. december 12., péntek

Mézeskalács






Mézeskalácsot sütni nem éppen a leggyorsabb dolog, de nagyon jó elfoglaltság a hosszú téli estéken írókázni, és díszíteni őket. Vonjátok be a gyerekeket is, hogy ők is alkossanak. :)  Ha kis lyukakat is csináltok a mézesekre sütés előtt, akkor majd a fára is fel lehet akasztani őket. (Ha csak nem fogynak  addig el :D )
Semmihez sem hasonlítható mikor a sülő mézeskalács illata járja át a lakást. ;) 

Hozzávalók:

12 dkg méz
12 dkg vaj
2 tojás
20 dkg porcukor
1 tk. szódabikarbóna
1/2 zacskó mézeskalács fűszerkeverék
reszelt citrom és narancshéj ízlés szerint
2 ek. citromlé
0,5 kg liszt

Íróka: 1 tojásfehérje, kb. 20-25 dkg porcukor, 1 teáskanál ecet/citromlé


A mézet a vajjal kis lángon felmelegítem, utána lehúzom a tűzről és hűlni hagyom. A tojásokat a porcukorral, kikeverem majd hozzáadom a szódabikarbónát, fűszereket, a reszelt citrushéjakat  és a citromlevet és ezekkel is összekeverem. (Reszelés előtt alaposan mossátok át langyos vízzel a gyümölcsöket, mert át vannak itatva tartósítóval :S )
 Ezután felváltva adom hozzá a mézes vajat és a lisztet. A tészta kenődős lesz, de így jó!
A tálat lefedem és egy éjszakára mehet a hűtőbe. Másnap kiszakítok belőle egy  adagot és alaposan lisztezett deszkán átgyúrom. Ezután kb. 3 mm vékonyra nyújtom, kiszúrom a formákkal és sütőpapíros tepsire teszem nem túl közel egymáshoz.
Előmelegített sütőben 175 fokon kb. 10 percig kell sütni. Ha a teteje tapintásra már nem horpad be, és szép halvány mézszínűek, akkor jó.
Ha kihűltek, lehet is írókázni őket. Ehhez először a porcukrot kétszer átszitálom. A tojásfehérjét elkezdem habbá verni és lassan adagolom hozzá a  porcukrot és az ecetet. Ha egy fogpiszkálóval csíkot húzok valamire és az nem folyik szét, akkor jó.
Lehet, hogy nem kell az összes cukor majd, ez attól is függ mekkora a tojás, de vigyázzunk ne legyen túl sűrű sem .

Egy kis zacskóba kanalazom, a tetejét összecsavarom és az egyik sarkára pici lyukat vágok, így szép vékonyan tudunk vele rajzolni.
A képeken lévő 2 tálca mézes csak kb a fele annak ami ebből az adagból kijön, úgyhogy lesz belőle bőven...






Kellemes időtöltést, és jó nassolást!! :)

2014. december 8., hétfő

Diós-narancsos házi szaloncukor







Idén próbálkoztam először házi szaloncukor készítéssel, de szerintem lesz még folytatása más ízekben is, mert nagyon finom. :) Teljesen más mint a bolti, -állagra is és ízben is- de a gyáriba ki tudja mit tesznek, mert némelyik olyan rossz, hogy szinte ehetetlen... Ebben nincs semmi mesterséges, és legalább tudom mi van benne . ;)

Recept: 

50 dkg kristálycukor
10 dkg étcsoki (tortabevonó is jó )
6-8 dkg mazsola aprítva (aki szereti)
20 dkg darált dió
10 dkg dió apróra vágva
5 dkg Rama
7-8 ek. víz
1 ek. rum vagy rumaroma
1 narancs reszelt héja

A cukrot kb. 10 percig jól kiforraltam a vízzel, hogy a cukor  feloldódjon.
Mikor már sűrű ( kistányérra cseppentve nem folyik el) , levettem a tűzről és 10 percig vártam, visszahűljön. Ezalatt kicsit kifehéredik.
Még melegen hozzáadtam a csokit , Rámát, a diót, mazsolát, narancs héját, a rumaromát, és ha nem állna össze jól a massza, akkor annyi vizet, hogy jól formázható legyen.

Kicsit vártam, majd belenyomkodtam a jégkocka tartóba, és ment a hűtőbe 1-2 órára. (Tepsibe vagy valami lapos tálba is bele lehet simítani, majd dermedés után tetszés szerint felkockázni) Utána késsel fellazítottam,  kiemeltem a formából és tálcára tettem. Végül kitettem a spejzba, jól szellőző helyre.
Nekem volt egy kis szívecskés formám, abba is tettem a masszából, ..belőlük apró csemegék lettek. :)



2 nap után mártogattam a csokiba. Ehhez kb. 15 dkg tortabevonót használtam. 



Ha jól megdermedt rajta a csokimáz, tetszés szerint be lehet csomagolni. Én szilikonos sütőpapírt használtam belül, és karácsonyi mintás csomagolópapírt kívül (ezek a huncut házi cukik azért kicsit nagyobbra sikerültek mint a bolti , köszönhetően a jégkockatartómnak, de sebaj, volt papír bőven :D ), de lehet sztaniolba vagy celofánba is csomagolni. 

Jó étvágyat!


2014. december 5., péntek

Szentgyörgyi palacsinta




Ne csak mindig a megszokott palacsinta legyen a menü. Ez igaz kicsit munkaigényesebb mint csak simán megtölteni,  de a végeredmény szerintem magáért beszél. :)

Hozzávalók:
Palacsinta:
Mindenki a saját megszokott és bevált receptje szerint készítsen palacsintát. (Nekem 16 db kellett ehhez a kisebb tepsihez)

Töltelék
2 dl tej, 20-25 dkg dió, 15 dkg cukor

A tejet felforraljuk, beleöntjük a diót és a cukrot, kicsit összefőzzük amíg a tejet felszívja a dió. Kész a töltelék.

Öntet:
3 dl tej, 3 tojás sárgája, 1 vaníliás cukor, rum vagy rumaroma

A tojássárgájákat összekeverjük a vaníliás cukorral, rummal, tejjel. Ennyi az öntet.

A tetejére:
3 tojás fehérje, 15 dkg cukor, 2-3 kanál sárbaracklekvár

Kihűlt töltelékkel megtöltjük a palacsintákat, és feltekerjük őket szorosan.
A feltekert palacsinta végeit levágjuk, ( beledobhatjuk az öntetbe) majd 5-6 cm széles darabokra vágjuk, és a hasábokat szorosan beállítjuk egy kivajazott jénai tálba vagy tepsibe. Addig csináljuk ezt, míg van palacsintánk.
Az öntettel nyakon öntjük, és előmelegített sütőben addig sütjük, míg az öntetet a palacsinta fel nem szívja.



Közben a tojásfehérjékből kemény habot verünk a cukorral és egy csipet sóval (ettől keményebb lesz a hab), majd óvatosan beleforgatjuk sárgabaracklekvárt. 
A habot az elősütött palacsintákra halmozzuk, és a hab pirulásáig sütjük.

Valami csodás! Nyami -nyami :D