2015. december 5., szombat
Házi vajas keksz
Házilag is lehet omlós, vajas kekszet sütni. (Mostanában elég divatos is..) Ez talán a legegyszerűbb verzió. Finom ropogós, illatos, és lehet ízesíteni amivel csak szeretnénk. Én most 3 félét készítettem, sima vaníliást, kakaóst, és fahéjas-narancsos-gyömbérest.
Hozzávalók
25 dkg liszt
20 dkg puha vaj
10 dkg porcukor
csipet só
2 tojássárga
2 vaníliás cukor
vagy
1 rúd vanília kikapart magja.
A hozzávalókat gyorsan összegyúrjuk. Elsőre kicsit morzsás lesz de ahogy gyúrjuk és a vaj olvad, hamar össze fog állni a tészta.
Ha összeállt, gyúrjuk gombóccá, csomagoljuk folpackba és tegyük negyed órára a fagyasztóba. (Ha több ízűt szeretnénk, akkor osszuk el a tésztát, és gyúrjuk hozzá amit gondolunk: pl. kakaó, fahéj, citromhéj stb.) Az idő letelte után vegyük ki, nyújtsuk 2-3 mm vastagságúra, és szúrjuk ki kekszformával. Mehet a tepsibe, majd a sütőbe 170 fokon kb. 20 percre.
2015. november 8., vasárnap
Kínai chilis szezámos-mázas csirke barnatésztával
A kínai kifőzdék, és éttermek egyik nagy kedvence. (Az enyém is, nyugi! :D ) Sokan azt gondolják, hogy ezt valami hatalmas konyhai mágia elkészíteni, ezért most leírom otthoni körülmények között hogyan lehet. ;) Higgyétek el, magasan hozza a kínaiban kapható színvonalat, bátran álljatok neki!
Cípősz, kicit cípősz? :D
Hozzávalók:
0,5 kg csirkemell
olaj a sütéshez
A bundához:
6 ek. liszt
3 ek. keményítő
1 ek. olaj
1 tojás
1 kk. só
kb. 2 dl víz
fél cs sütőpor
Mázhoz:
25 dkg ketchup
3 ek. méz
4 ek. szezámmag
1 mk. chilipor
1. A csirkemellet kockákra daraboljuk.
2. A bunda hozzávalóit egy tálban simára kevertjük (sűrű palacsintatésztához kell hasonlítania). Beleforgatjuk a húst, majd forró olajban néhány perc alatt készre sütjük.
3. A máz hozzávalóit egy másik tálban szintén kikeverjük, és megforgatjuk a kisült bundás húsokat benne.
A barna tészta elkészítése:
1 csomag spagetti
olaj
1 nagy fej vöröshagyma
friss káposzta (4-5 levél, vagy egy kis darab)
1 répa juliennre vágva (gyufaszál vastagság)
só
4-5 ek. szójaszósz
Wokban melegítsünk olajat és dobjuk rá a félkarikára vágott hagymát, majd mehet rá az apróra csíkozott répa és káposzta is. Pirítsuk meg, de fontos hogy ropogósak maradjanak a zöldségek! Kicsit meg lehet sózni, de óvatosan, mert a szójaszósz is sós! A tésztát tördeljük darabokra és főzzük ki sós vízben egy fazékban, majd szűrjük le és adjuk a pirított zöldségekhez. Locsoljuk meg a szójaszósszal, keverjük össze, kicsit forgassuk és melegítsük át a tűzön az egészet.
Kész! Lehet falni! :D
2015. október 24., szombat
2015. október 14., szerda
Újabb torták
A napokban 2 szülinapra is készítettem tortát. A charlotte, főzött csokikrémmel töltött, az oldalán fehér csokis rolettivel. A kólásüveg formájú torta kakaós piskóta alapú, capuccínós krémmel.
Persze nem tökéletesek, de nem vagyok cukrász, -viszont ezekkel is örömet szerzek a barátoknak , rokonoknak, ismerősöknek. Lehet örömet okozni a saját magunk által alkotott tortákkal is, nem kell feltétlen a cukrászdákba rohanni. Ha valakiben van egy kis alkotókedv érdemes nekiállni sütni. ;)
Csokis charlotte
Csokikrém
22 dkg cukor
6 db egész tojás
25 dkg vaj
2-3 magasabb kakaótartalmú kakaópor
1 vaníliás cukor
A vajat habosítsuk ki a vaníliás cukorral, és keverjük bele a kakaót. A tojásokat a cukorral melegítsük csípősre, max. 85 C-fokra. Ezt házilag úgy lehet kivitelezni, hogy lábosban feltesszük a gázra és kézi habverővel folyamatosan keverjük, addig, míg csípősen forrónak nem érezzük ha beledugjuk az ujjunkat ( Vigyázat, tovább melegítve rántotta lesz belőle!). Ha ehhez nem érzünk magunkban elég magabiztosságot, akkor gőz felett csináljuk. Ha elég meleg, vegyük le a tűzről és kihűlésig verjük kemény habbá. Végül kézi habverővel simára kell keverni a kihabosított vajas alappal. Még csokisabbá tehetjük, ha keverünk még a krémhez jó minőségű olvasztott csokoládét is.
Coca-cola formájú capuccínós torta
2015. október 12., hétfő
Sajtos tallér
Tessék-tessék..., itt egy újabb ötletes kis konyhai móka. Ezeket a helyes kis tallérokat gofrisütőben sütöttem. Van régi hagyományos, retro sajtostallér sütőm is, amivel gáztűzhelyen kell sütni őket, de ez a recept most azoknak is jó megoldás, akiknek nincs ilyen. Nagyon jó kis sós ropogtatni való az esti film vagy egy tea mellé.
Hozzávalók:
40 dkg liszt
15 dkg reszelt trappista sajt
15 dkg zsír
1 tojás
kb. 1 dl tej vagy tejföl
1 teáskanál sütőpor
só ízlés szerint
köménymag
A hozzávalókat jól összegyúrjuk, - a tej vagy tejföl adagolásával állítsuk be úgy , hogy közepesen lágy, és jól nyújtható tésztát kapjunk. Lisztezett felületen nyújtsuk ki vékonyra (kb. 1-2 mm), és szaggassuk ki apró pogácsaszaggatóval. Ezután csak annyi a dolgunk, hogy forró gofrisütőben szép sorban megsütjük őket. (Egy adag úgy 3-4 perc)
Az én sütőm 2 gofri sütésére alkalmas, ezekből a tallérokból egy rekeszbe 4 fér, így egyszerre 8 db-ot tudtam sütni. 100 db körül tuti kijön egy adag tésztából! :)
Én a tészta egy részéhez gyúrtam egy jó kanál őrölt fűszerpaprikát, mert kíváncsi voltam milyen lehet az íze úgy....hát jelentem, szerintem az is nagyon finom! ;)
2015. október 11., vasárnap
Kókuszos szelet
Ehhez a kókuszos sütihez sem kell cukrásznak lenni, még ha bonyolultnak is néz ki elsőre. Olyanoknak ajánlom akik nincsenek oda a krémes süteményekért. Elég kiadós, és mutatós is, plusz 1 tepsibe kell csak összepakolni az egészet. :)
Hozzávalók:
A tésztához:
20 dkg margarin
4 ek. tejföl
1 tojássárgája
2 ek. kakaó
1 kk. őrölt fahéj
20 dkg cukor
40 dkg liszt
1 kk. sütőpor
A töltelékhez:
25 dkg kókuszreszelék, 25 dkg porcukor, 5 tojás fehérje
A mázhoz a tetejére :
1 ek. rum vagy rumaroma , 20 dkg porcukor , 4 tojás sárgája
A tésztához valókat összegyúrjuk, majd 2 részre osztjuk, és lisztezett deszkán kinyújtjuk az egyik lapot. Vajjal vagy zsírral kikent, és kilisztezett tepsibe tesszük. (Ez a mennyiség egy nagyobb, gáztepsire elegendő)
A töltelékhez a tojásfehérjét kemény habbá verjük a porcukorral, utána beleforgatjuk a kókuszreszeléket is, és szép egyenletesen a tésztára kenjük. A másik tésztalapot is kinyújtjuk, és befedjük a kókuszos krémet. Villával szurkáljuk meg pár helyen, és előmelegített sütőben 180 fokon süssük meg.
Amíg sül, készítsük el a mázat, ami a tetejére kerül majd.
A tojások sárgáját a porcukorral jó habosra kikeverjük, és beletesszük a rumot is. Miután kivettük a süteményt a sütőből, ezt a krémet kenjük azonnal a még forró tésztára. Mire kihűl, a máz is megdermed rajta! Ha van kedvünk, a végén csokival megcifrázhatjuk a tetejét.
2015. szeptember 26., szombat
Fügés-citromos piskóta
Ha nem tudjuk mit kezdjünk a ház körül található fügével, esetleg csak sokat kaptunk a nagyitól vagy a szomszéd nénitől, és már unjuk nyersen enni, akkor itt egy alternatíva a felhasználásra. Egyszerű, gyors kis édesség, jól eshet egy ebéd után. A füge alapvetően egy édes, kissé semleges ízű gyümölcs, de ezzel a citromos piskótával remekül kiegészítik egymást, és ha még megszórjuk a tetejét egy kis aprított diófélével is, ami majd megpirul rajta,.. az már csak hab a tortán. :)
Hozzávalók:
4 db tojás
15 dkg vaj
10 dkg cukor
1 citrom reszelt héja
20 dkg liszt
2 teáskanál sütőpor
pár db. friss füge
ízlés szerint darabolt dió vagy esetleg mandula
A tojásokat kikeverjük a cukorral, a puha vajjal és a citrom héjával (Én belenyomtam egy félnek a levét is.)
A sütőport elkeverjük a lisztben és az egészet a tojásos keverékhez adjuk.
A tésztát kivajazott, vagy sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk, és a tetejére teszünk pár tetszés szerint feldarabolt friss fügét. Megszórjuk az aprított dióval, és 180 fokon kb. 20-25 perc alatt megsütjük.
(Ez a mennyiség egy kisebb, 20 x 33 cm tepsire elég.)
Így, sütés nélkül is csodásan mutat ;)
2015. szeptember 24., csütörtök
Birsalmasajt
Aki esetleg nyersen kóstolta a birset, biztos nem lett a kedvence, mert még éretten is eléggé fanyar és savanykás az íze, magas a pektintartalma, valamint a húsa is igen kemény. Mindezek ellenére nekem, és biztos, hogy rajtam kívül még jó pár embernek a kedvence, mert isteni finom dolgokat lehet készíteni belőle,-sajt, kompót, befőtt, lekvár..stb...
A birsnek nagy az ásványi anyag tartalma (foszfor, vas, magnézium, kálium) , van benne még jelentős mennyiségű A, B1, B2, C-vitamin, és a gyümölcsök között egyedülálló a P-vitamin (rutin) tartalmát tekintve. A rutin értékes bioflavonoid, védőfaktorként szükséges a szervezet számára a C-vitamin mellékanyagaként. Erősíti a hajszálereket, mérsékli a koleszterinszintet, lassítja az öregedési folyamatokat, jó az ödéma és a herpesz kezelésére, de ezeken felül is még számos jótékony hatása van.
A birsalmából rendkívül ízletes csemege készíthető, mely lélekmelengető az őszi, téli napokon.
Mennyiséget most nem írok, mindenki annyi birsnek áll neki amennyit gondol..
Először is az érett birsalmákat alaposan meg kell mosni, és héjukról el kell távolítani a szöszöket. Utána következik egy kis izommunka, mert a gyümölcs elég kemény. :) Mivel a kukacok is imádják a birset, és egész labirintusokat képesek fúrni bele, ezeket a részeket vágjuk ki, és hámozás nélkül daraboljuk fel. Amit megpucoltunk tegyük citromos vízbe, hogy ne barnuljon meg. A magházat hagyjuk benne (maximum a magokat pöcköljük ki belőle), mert ez, és a gyümölcs héja kell ahhoz, hogy jól megdermedjen majd a sajtunk. Tegyük lábasba és annyi vizet engedjünk rá amennyi épp ellepi, majd főzzük puhára. Akkor jó mikor már reped a héja. Lehet a főzővízbe dobni pár szem szegfűszeget, és fahéjrudat is ha szeretjük, és belecsavarhatjuk egy fél citrom levét is. Ha megfőtt szűrjük le (a levét eltehetjük mondjuk gyümölcsleveshez), hagyjuk kicsit hűlni, és most szedjük ki a magházakat. Ezután a gyümölcsöt passzírozzuk le (héjastól), vagy botmixerrel turmixoljuk egyneművé, és minden kiló összetört birshez adjunk 80 dkg cukrot. Keverjük össze, és vastag aljú lábasban tegyük vissza főni. A főzési idő elég hosszadalmas lesz! Folytonosan kevergessük, és vigyázzunk mert a kis drága igencsak köpköd!!! Akkor jó mikor már csak nehezen tudjuk keverni, és a fakanalat húzva látjuk a lábas alját. ( Ha kevés ideig főzzük, és kevés cukorral készítjük, fenn áll a veszélye, hogy nem fog megdermedni és megpenészedik.) Ha kész, akkor tetszés szerinti formába öntjük (szilikonos, vagy fóliával bélelt), ízlés szerint keverhetünk bele, vagy tehetünk a tetejére diót, mandulát, mogyorót vagy mazsolát. Ha megdermedt, borítsuk ki a formából és száraz, szobahőmérsékletű helyen, időnként megforgatva szárítsuk 2-3 hétig. Kilyuggatott dobozban, vagy sütőpapírba csomagolva hónapokig is eláll....már ha megéri.... :D
2015. szeptember 21., hétfő
Szülinapi torták
A közelmúltban 2 szülinapra is kreáltam tortát. Az első zöld-fehér jellegét tekintve mogyorós capuccinós legyezőtorta.
A második halacskás, (amit én pontynak szántam de mások szerint harcsa :D ) az pedig gesztenyés krémmel volt töltve.
2015. augusztus 25., kedd
Házi pizza szósz
No hát, úgy gondoltam leírom ezt a receptet is, mert ez is olyan, amivel kikerülhetjük a "kitudjamivanbenne" bolti dolgokat, és mindenféle szempontból háztartásbarát. Én ezt használom pizzára, és ezzel készítem a milánói makarónit is. Nevezhetjük pizzaszósznak, vagy fűszeres ketchupnak..kinek mi a szimpatikus.. :) Nem mondom, hogy hipp-hopp kész van, de megéri a rá fordított idő, mert legalább tudjuk mit tettünk bele, a saját szánk íze szerint alakíthatjuk, és persze nem utolsó sorban, nem kerül 400-500 Ft-ba egy üveggel! ;) Nálunk mindenki nagyon szereti, így én kapásból 3-4 adagot készítek egyszerre. Most is 4 adag készült, amiből lett 32 db 370-es üveggel. Ennyi simán el is szokott fogyni egy szezon alatt, ...sosem aprózom el ;)
Hozzávalók (1 adaghoz):
3 kg paradicsom
0,5 kg hagyma
0,5 kg kápia paprika
2 gerezd fokhagyma
oregánó
bazsalikom
1 teáskanál egész bors
1 kávéskanál mustármag
3-4 babérlevél
15-20 dkg cukor
2 kanál só
0,5 dl ecet
Először is sima paradicsomlevet főzünk. Ehhez laposan mossuk meg a paradicsomot, daraboljuk fel, tegyük lábasba főzzük meg, és passzírozzuk le. Aki más technikával szokta, készítse úgy.
Amíg a paradicsom fől, tisztítsuk meg a hagymát és a paprikát, aprítsuk fel, és daráljuk le húsdarálón.
A kész passzírozott paradicsomléhez öntsük hozzá a darált hagymát és paprikát, nyomjuk hozzá a fokhagymát is, és tegyük fel főni. (Aki szereti a zeller ízét, 1-2 levelet főzhet bele, el nem rontja, csak finomabb lesz tőle!) Az egész borsot, mustármagot, összetört babérlevelet tegyük teatojásba (ennek hiányában kössük gézbatyuba a fűszereket), és dobjuk azt is a lábasba. Főzzük kb. 1 órát, majd botmixerrel járjuk át. Persze addig vegyük ki a teatojást! :D Itt beletehetjük az oregánót és a bazsalikomot (ha van, mehet egy kis kakukkfű is), én szárított fűszereket szoktam használni, de akinek van otthon friss, nyugodtan főzze bele azt, csak a végén halássza ki a fásabb részeket. Most megint főzzük egy jó darabig, a cél, hogy kellőképp besűrűsödjön. Ha úgy gondoljuk, hogy jó lesz, újra jöhet a botmixer, majd mehet a szószba a só, a cukor, és az ecet. Ezeket apránként adagoljuk, és közben kóstolgassuk, mert az ecet és a cukor mennyisége függ a paradicsom savasságától. Ezekkel is rotyogtassuk össze, és töltsük forrón a tiszta üvegekbe. Ha betartottuk a megfelelő higiéniát, tartósító sem fontos bele, de ha nem vagyunk magunkban biztosak, keverjünk bele egy kis Na-benzoátot. Tegyük száraz dunsztba, és hagyjuk ott kihűlni.
Végeredmény: igazi házias, fűszeres paradicsommártás
Jó étvágyat! :D
2015. augusztus 22., szombat
Krémes-mákos szelet
A lapokhoz:
60 dkg liszt
8 dkg vaj vagy margarin
15 dkg porcukor
2 evőkanál méz
1 tojássárgája
4-5 evőkanál tejföl
1 sütőpor
5 dkg mák (darálatlanul)
A krémhez:
2 csomag vaníliás pudingpor
7 dl tej
25 dkg vaj vagy margarin
20 dkg porcukor
1 vaníliás cukor
5 dkg pörkölt, darabosra vágott dió
1 kanál kakaó
A tésztához az alapanyagokat összegyúrjuk és három egyenlő részre osztjuk. Lisztezett sütőpapíron egyenként kinyújtjuk és úgy tesszük a tepsibe , vagy sütőlemezen, esetleg egy nagy tepsi hátulján szép sorban megsütjük, 180 fokra előmelegített sütőben, 8-10 perc alatt. Így végül 3 kisült lapunk lesz, amit hagyjunk kihűlni.
A krémhez a pudingokat a tejben megfőzzük, és kihűtjük.
A vajat a porcukorral, vaníliás cukorral kikeverjük, majd apránként beledolgozzuk a kihűlt pudingot is.
Három felé osztjuk a krémet, és az egyik részhez hozzákeverjük a kakaót.
Megtöltjük a lapokat úgy, hogy az alsó lapra a kakaós krém kerül, utána a másik lappal befedjük, majd erre rá az egyik adag vaníliás krém, és jön az utolsó lap. A tetejére is krémet teszünk, egyenletesen elsimítjuk, és megszórjuk a darabosra vágott pörkölt dióval és csoki mázzal megcsurgatjuk.
Tegyük hűtőbe és csak másnap várjuk fel, hogy legyen ideje megpuhulni.
2015. augusztus 20., csütörtök
Kenyerek az új kenyér ünnepére
Az új kenyér és az államalapítás ünnepén, ma 2 kenyeret is sütöttem. Az egyiket ünnepélyesen a magyar címerrel díszítettem, a másikat pedig egy csokor búzakalásszal. A kalászos kenyér teteje igaz egy kicsit megégett (egy hosszabb telefon miatt nem tudtam kivenni időben), de így is szép lett szerintem. ;)
Kicsit odakapott a teteje, de így is gyönyörű :)
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)