2015. augusztus 25., kedd

Házi pizza szósz


No hát, úgy gondoltam leírom ezt a receptet is, mert ez is olyan, amivel kikerülhetjük a "kitudjamivanbenne" bolti dolgokat, és mindenféle szempontból háztartásbarát. Én ezt használom pizzára, és ezzel készítem a milánói makarónit is. Nevezhetjük pizzaszósznak, vagy fűszeres ketchupnak..kinek mi a szimpatikus.. :) Nem mondom, hogy hipp-hopp kész van, de megéri a rá fordított idő, mert legalább tudjuk mit tettünk bele, a saját szánk íze szerint alakíthatjuk, és persze nem utolsó sorban, nem kerül 400-500 Ft-ba egy üveggel! ;) Nálunk mindenki nagyon szereti, így én kapásból 3-4 adagot készítek egyszerre. Most is 4 adag készült, amiből lett 32 db 370-es üveggel. Ennyi simán el is szokott fogyni egy szezon alatt, ...sosem aprózom el ;)





Hozzávalók (1 adaghoz):

3 kg paradicsom
0,5 kg hagyma
0,5 kg kápia paprika
2 gerezd fokhagyma

oregánó
bazsalikom
1 teáskanál egész bors
1 kávéskanál mustármag
3-4 babérlevél
15-20 dkg cukor
2 kanál só
0,5 dl ecet


Először is sima paradicsomlevet főzünk. Ehhez laposan mossuk meg a paradicsomot, daraboljuk fel, tegyük lábasba főzzük meg, és passzírozzuk le. Aki más technikával szokta, készítse úgy.
Amíg a paradicsom fől, tisztítsuk meg a hagymát és a paprikát, aprítsuk fel, és daráljuk le húsdarálón.
A kész passzírozott paradicsomléhez öntsük hozzá a darált hagymát és paprikát, nyomjuk hozzá a fokhagymát is, és tegyük fel főni. (Aki szereti a zeller ízét, 1-2 levelet főzhet bele, el nem rontja, csak finomabb lesz tőle!) Az egész borsot, mustármagot, összetört babérlevelet tegyük teatojásba (ennek hiányában kössük gézbatyuba a fűszereket), és dobjuk azt is a lábasba. Főzzük kb. 1 órát, majd botmixerrel járjuk át. Persze addig vegyük ki a teatojást! :D Itt beletehetjük az oregánót és a bazsalikomot (ha van, mehet egy kis kakukkfű is), én szárított fűszereket szoktam használni, de akinek van otthon friss, nyugodtan főzze bele azt, csak a végén halássza ki a fásabb részeket. Most megint főzzük egy jó darabig, a cél, hogy kellőképp besűrűsödjön. Ha úgy gondoljuk, hogy jó lesz, újra jöhet a botmixer, majd mehet a szószba a só, a cukor, és az ecet. Ezeket apránként adagoljuk, és közben kóstolgassuk, mert az ecet és a cukor mennyisége függ a paradicsom savasságától.  Ezekkel is rotyogtassuk össze, és töltsük forrón a tiszta üvegekbe. Ha betartottuk a megfelelő higiéniát, tartósító sem fontos bele, de ha nem vagyunk magunkban biztosak, keverjünk bele egy kis Na-benzoátot. Tegyük száraz dunsztba, és hagyjuk ott kihűlni. 

Végeredmény: igazi házias, fűszeres paradicsommártás  

 Jó étvágyat! :D 





2015. augusztus 22., szombat

Krémes-mákos szelet


A lapokhoz:

60 dkg liszt
8 dkg vaj vagy margarin
15 dkg porcukor
2 evőkanál méz
1 tojássárgája
4-5 evőkanál tejföl
1  sütőpor
5 dkg  mák (darálatlanul)

A krémhez:

2 csomag vaníliás pudingpor
7 dl tej
25 dkg vaj vagy margarin
20 dkg porcukor
1 vaníliás cukor
5 dkg pörkölt, darabosra vágott dió
1 kanál kakaó

A tésztához az alapanyagokat összegyúrjuk és három egyenlő részre osztjuk. Lisztezett sütőpapíron egyenként kinyújtjuk és úgy tesszük a tepsibe , vagy sütőlemezen, esetleg egy nagy tepsi hátulján szép sorban megsütjük, 180 fokra előmelegített sütőben, 8-10 perc alatt. Így végül 3 kisült lapunk lesz, amit hagyjunk kihűlni.

A krémhez a pudingokat a tejben megfőzzük, és kihűtjük.
A vajat a porcukorral, vaníliás cukorral kikeverjük, majd apránként beledolgozzuk a kihűlt pudingot is.
Három felé osztjuk a krémet, és az egyik részhez hozzákeverjük a kakaót.
Megtöltjük a lapokat úgy, hogy az alsó lapra a kakaós krém kerül, utána a másik lappal befedjük, majd erre rá az egyik adag vaníliás krém,  és jön az utolsó lap. A tetejére is krémet teszünk, egyenletesen elsimítjuk, és megszórjuk a darabosra vágott pörkölt dióval és csoki mázzal megcsurgatjuk.
Tegyük hűtőbe és csak másnap várjuk fel, hogy legyen ideje megpuhulni.







2015. augusztus 20., csütörtök

Kenyerek az új kenyér ünnepére

Az új kenyér és az államalapítás ünnepén, ma 2 kenyeret is sütöttem. Az egyiket ünnepélyesen a magyar címerrel díszítettem, a másikat pedig egy csokor búzakalásszal. A kalászos kenyér teteje igaz egy kicsit megégett (egy hosszabb telefon miatt nem tudtam kivenni időben), de így is szép lett szerintem. ;)








Kicsit odakapott a teteje, de így is gyönyörű :)




2015. augusztus 16., vasárnap

Egyszerű cukormázas fánk

Ez a fánk sima egyszerű kelt tésztából van, nagyon könnyű elkészíteni. Lehet enni csak porcukrosan, esetleg lekvárral, vagy tehetünk rá cukormázat, bevonhatjuk csokival , de akár bemázolhatjuk nutellával is, a végén pedig tetszés szerint dekorálhatjuk. Ha vannak gyerekek , őket is nyugodtan be lehet vonni a díszítéshez, 100%, hogy élvezni fogják. ;)





Hozzávalók:

50 dkg liszt
3 dl tej
5 dkg cukor
2-3 tojássárgája
0,5 dl olaj
fél citrom reszelt héja vagy pár csepp rumaroma vagy rum
3 dkg élesztő
csipet só

Olaj a sütéshez.

Mázhoz:  15-20 dkg porcukor, 2-3 kanál citromlé

Az élesztőt felfuttatjuk a fele tejben egy csipet cukorral, utána a liszthez adjuk, és mehet hozzá a többi alapanyag, -cukor, só, a maradék tej, a tojássárgák, a citromhéj és az olaj. Jól dolgozzuk ki a tésztát, majd letakarva duplájára kelesztjük. Mikor a tészta megkelt, lisztezett deszkán ujjnyi vastagságúra kinyújtjuk, és  kiszaggatjuk, a közepüket  kisebb formával kiszúrjuk és ez után úgy 15 percet legalább, hagyjuk kelni.
Egy edényben felforrósítjuk az olajat, a tésztát felső felüket lefordítva rakjuk az olajba és lefedve sütjük. Amikor az egyik fele szép sárga, átfordítjuk a másik oldalára, és fedő nélkül készre sütjük.

A mázhoz a porcukrot (hidegen) kikeverjük a citromlével , ami annyi legyen, hogy jól kenhető legyen a massza. Ha színes mázat szeretnénk, tegyünk a keverékbe pár csepp ételfestéket, vagy egyszerűen használjunk citromlé helyett valamilyen természetes gyümölcslevet (meggy , málna stb) , majd kenjük meg a fánkokat, és tetszés szerint díszítsük különböző cukrokkal vagy csokidarával.

Ha csokibevonatosat szeretnénk, akkor csokoládét vízgőz felett olvasszunk fel , keverjük ki egy kávéskanál olajjal és úgy vonjuk be vele a fánkokat.

Természetesen lehet hagyományos fánkot is készíteni ami nem lyukas, lekvárral, porcukorral, ahogy tetszik... Ahhoz nem nem kell kiszúrni a közepét sütés előtt, hanem egyszerűen csak az ujjainkkal benyomjuk a kiszaggatott tésztakorong közepét, és úgy tesszük fejjel lefelé az olajba .

Jó étvágyat!

2015. augusztus 10., hétfő

2015. augusztus 8., szombat

Gyümölcsös túrókrémes süti

Igazi könnyű nyárias , mutatós sütemény. Grillezések után , vagy akár ünnepi alkalmakra is tökéletes.  Az alsó része piskótatekercs, rajta túrós joghurtos krém, azon pedig idénygyümölcsök tortazselével leöntve. 






Piskótatekercs:

6 tojás kettéválasztva
12 dkg cukor
12 dkg liszt

Lekvár (bármilyen...barack, ribizli, stb...én most meggylekvárt használtam) 

A tojás fehérjét a cukorral nem túl kemény habbá verjük, majd lazán belekeverjük a tojás sárgáját. Óvatosan hozzákeverjük a lisztet. Majd egy sütőpapírral ellátott tepsin egyenletesen elkenjük. 180-200 C-fokos sütőben 10-12 perc alatt megsütjük.
Ha kisült várjuk meg míg kicsit kihűl, és távolítsuk el róla a sütőpapírt. Majd kenjük meg a piskóta tépett oldalát forró lekvárral, tekerjük fel és csavarjuk a sütőpapírba. Egy órát pihentessük hűtőben, szeletelés előtt. 

 A krémhez

3 doboz joghurt (lehet gyümölcsös, vagy sima, ami tetszik) 
4 ek cukor
2 dl tejszínhab (Hulala)
2 ek zselatin, 
1 vaníliás cukor
25 dkg tehéntúró
citromhéj 
Tetejére 1-2 tortazselé.

A túrót törjük össze jól villával, tegyünk hozzá 2 doboz joghurtot, a cukrokat, a felvert tejszínhabot, citromhéjat.Keverjük össze. A maradék 1 joghurtban keverjük el a zselatint, és mikróban melegítsük fel (Ne forraljuk!!) , és öntsük a túrós keverékhez. Kis időre tegyük a hűtőbe a krémet, ott hamarabb elkezd a zselatin miatt dermedni.

A piskótát felszeleteljük olyan vastagságú szeletekre amekkora tortát szeretnénk készíteni. 
Rárakosgatjuk a tálra, jó szorosan egymás mellé, majd rákenjük a krémet, és kirakjuk tetszés szerint gyümölcsökkel. 
A tortazselét elkészítjük a használati utasítás szerint, és ráöntjük a gyümölcsökre. Ha elkészült tegyük pár órára a hűtőbe.



2015. augusztus 4., kedd

Hórusz szeme ( Khachapuri )




A khachapuri / hachapuri eredetileg egy grúz étel. Sima egyszerű sajtos, tojásos hajócska. Elkészítve nagyon hasonlít Hórusz, vagy Rá (Ré) szemére, ezért nagyon találóan kapta ezt a nevet.




Nem túl bonyolult az elkészítése, és nagyon jó egy leves mellé, vagy vacsorára.

Rugalmas félkemény tésztát dagasztunk és a duplájára kelesztjük.
6-8 felé vesszük, és ovális alakúra nyújtjuk.



                                                            A széleit felsodorjuk.



Utána megkenjük tejföllel, és megszórjuk reszelt sajttal. A széleit megkenhetjük egész tojással is.
Előmelegített sütőben, 175 C-on sütjük 10-12 percet, majd beleütünk egy-egy tojást a sajt tetejére.
Szép pirosra sütjük, ez idő alatt a tojás is megsül. (Ízlés szerint szórhatunk rá pici borsot és sót is)



Ha nem akarunk csak tojásosat készíteni, nyugodtan variálhatjuk a tölteléket, mint én is. Mehet bármi rá amit szeretünk és amit a hűtőben lelünk. Én sonkásat és kolbászosat is gyártottam. :)
(Néha szerintem nyugodtan el lehet térni az eredeti recepttől, és bátran lehet alkotni és kísérletezni.. ;) )


 Jó étvágyat!


Tészta:

1 kk cukor
3 dkg élesztő
2 dl víz
2 ek olaj/vaj
1 dl tejföl
50 dkg sima liszt
2 kk só
  
Feltét:

Tojás
tejföl
félkemény reszelt sajt